Strona główna Technologie › Wyszukiwanie rozmyte
Wyszukiwanie rozmyte
Logika rozmyta jest częścią naszego życia. Większość zjawisk i parametrów tylko dzięki dużym uproszczeniom przyjmuje ściśle określone wartości. Na co dzień mniej lub bardziej świadomie posługujemy się pojęciami z zakresu logiki rozmytej — dzięki temu możemy określać podobieństwo jednego obiektu do drugiego, objaśniać znaczenie pojęcia, które nie jest wyrażone liczbowo itd. Stosujemy wówczas de facto przyporządkowanie zjawiska do określonej klasy podobieństwa.

Nie inaczej jest z tłumaczeniami — wykonując przekład i czytając tekst źródłowy, często mamy wrażenie, że tekst jest podobny do tłumaczonego wcześniej fragmentu bądź zdania. Tę cechę pracy tłumacza zaobserwowano już kilkanaście lat temu przy tworzeniu pierwszych systemów CAT. Główną ich zasadą było przechowywanie w bazie danych (pamięci tłumaczeń) wszystkich tłumaczeń, które wykonała dana osoba lub firma. Dzięki temu nigdy nie trzeba już było tłumaczyć drugi raz tego samego fragmentu. Co więcej, dzięki coraz lepszym systemom wyszukiwania tłumacz mógł przeszukiwać pamięć tłumaczeń pod kątem podobnych fragmentów tekstu.

Tak powstało wyszukiwanie rozmyte umożliwiające tłumaczowi uzyskanie podpowiedzi, która jest tylko częściowo zgodna z analizowanym tekstem. Zgodna jednak na tyle, aby modyfikacja podpowiedzi zajęła mniej czasu niż tworzenie tłumaczenia od nowa. Wyszukiwanie rozmyte pozwala tłumaczowi na uzyskanie wielu wyników zawierających daną frazę bądź fragment tekstu, co jest nieocenioną pomocą przy odnajdywaniu właściwego kontekstu tłumaczenia.
Zobacz nas na:
Facebook LinkedIn
 
Firma LocStar wspiera technologię SDL Trados
LSP Software - SDL Approved Reseller

Copyright © 1994-2018 LocStar Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.